+ Одговори на темата
Резултати 1 до 2 на 2
  1. Како да направите Star Wars Battlefront 2 (Оригинал 2005) да работи на Windows 10 
    #1
    Датум на зачленување
    Февруари 2018 година
    Локација
    Пирканман маакунта
    Мислења
    11


    Feverвездената треска се уште е присутна! И додека некои луѓе допрва треба да го видат филмот, некои од нив уживаат во разни интересни производи, но некои луѓе одлучија да остарат
    училиште, и повторно играјте една од најпопуларните игри „Војна на Starвездите“, Star Wars Battlefront 2.
    Но, Battlefront 2 беше објавен во 2005 година, а Microsoft оттогаш објави неколку верзии на Windows. Значи, во оваа статија, ќе разговараме што да правиме, ако Star Wars Battlefront 2 не работи во најновата верзија на Windows, Windows 10.
    Како да направите Star Wars Battlefront 2 да работи во Windows 10


    1. Овозможете стерео микс
    2. Извршете ја играта во режим на компатибилност
    3. Ажурирајте го Windows и инсталирајте ги најновите драјвери
    4. Избриши vidmode
    5. Исклучете го заштитниот allид
    6. Извршете ја играта како администратор
    7. Повторно инсталирајте ја играта





    1. Овозможете стерео микс

    Многу корисници кои наидоа на проблем со Star Wars Battlefront 2 во Windows 10 рекоа дека овозможувањето на Stereo Mix ќе го реши проблемот. Еве што треба да направите за да овозможите Stereo Mix на Windows 10:

    1. Десен-клик на иконата Звучник во лентата со задачи
    2. Отворете уреди за снимање
    3. Кликнете со десното копче на празниот простор и изберете Прикажи скриени уреди
    4. Steе се појави стерео микс, затоа само кликнете со десното копче на неа и изберете Овозможи
    5. Ако не можете да го вклучите Stereo Mix, најверојатно ви недостасува драјвер, затоа одете на 6. Управувач со уреди и проверете дали недостасуваат вашите аудио драјвери


    Откако ќе овозможите Stereo Mix, одете и обидете се да го отворите Star Wars Battlefront 2, сега треба да работи добро. Но, ако не, обидете се да ја стартувате играта во режим на компатибилност.

    2. Извршете ја играта во режим на компатибилност

    За да извршите Star Wars Battlefront 2 во режим на компатибилност, сторете го следново:



    1. Отворете ја папката Star Wars Battlefront 2 (ако ја користите преку Steam, треба да биде C: \ Steam \ steamapps \ common \ Star Wars Battlefront 2)
    2. Десен-клик на Започнете Wars Battlefront 2 икона и изберете Својства
    3. Одете до јазичето Компатибилност, под Режим за компатибилност, проверете Изврши ја оваа програма во режим на компатибилност за: и изберете Windows 7 од паѓачкото мени мени
    4. Кликнете ОК


    3. Ажурирајте го Windows и инсталирајте ги најновите драјвери

    Осигурајте се дека ја користите најновата верзија на Windows. Вклучувањето застарени верзии на оперативниот систем може да предизвика разни проблеми, вклучително и проблеми со стартување игра или падови. Одете во Поставки> Ажурирање и безбедност> Ажурирање на Windows и кликнете на копчето Провери за ажурирања.

    Windows Update автоматски ги инсталира најновите ажурирања на драјверот кога проверувате дали има ажурирања. Сепак, проверете дали навистина сте ги инсталирале најновите верзии на возачот со стартување на Управувачот со уреди. Ако има било кој извичник во близина на одредени драјвери, кликнете со десното копче на соодветните драјвери и изберете Ажурирај.


    4. Избриши vidmode

    Некои корисници го потврдија бришењето vidmode го среди проблемот. Одете до C: \ Program Files (x86) \ Steam \ steamapps \ common \ Star Wars Battlefront II \ GameData \ DATA \ _LVL_PC и едноставно избришете vidmode.


    5. Исклучете го заштитниот allид

    Исклучувањето на заштитниот allид исто така може да ви помогне да го стартувате Star Wars Battlefront 2 на Windows 10. Малку корисници потврдија дека овој брз начин на решавање на проблемот го решил за нив, па можеби ќе сакате да се обидете.

    1. Одете во Start> отворете Control Panel> System and Security> Firewall> одете во Вклучување или исклучување на Windows Firewall
    2. Проверете ги полињата за избор што ви дозволуваат да го исклучите заштитниот allид




    6. Вклучете ја играта како администратор

    Ако ја играте играта на Origin, следете ги овие чекори за да ја извршите како администратор:

    1. Одете во C: \ Program Files \ Origin \ Origin.exe> кликнете со десното копче на извршната датотека> изберете Properties> одете на јазичето Компатибилност> изберете Run as admin
    2. Отидете до C: \ Program Files \ Origin Games \ STAR WARS Battlefront II \ starwarsbattlefrontii.exe> кликнете со десното копче на оваа .exe датотека> изберете Својства> одете на Компатибилност табот> проверете Изврши како администратор поле за проверка

    Еве ги чекорите што треба да ги следите на Steam:

    1. Одете во вашата библиотека Steam> кликнете со десното копче на играта> одете до табот Карактеристики> Локални датотеки
    2. Отидете до Преглед на локални датотеки> кликнете со десното копче на извршната игра> изберете Својства
    3. Изберете го табот Компатибилност> изберете 'Изврши ја оваа програма како администратор'> Примени
    4. Рестартирајте го Steam> повторно стартувајте Star Wars Battlefront 2.



    7. Повторно инсталирајте ја играта

    Па, ако ништо не функционираше, обидете се да ја деинсталирате и повторно инсталирате играта.

    Тоа е за тоа, се надевам дека овој напис ви помогна да го решите проблемот и дека сега можете да ја играте вашата омилена игра „Војна на Starвездите“ на вашиот компјутер со Windows 10.


    "Не пропаднав, само најдов 10 000 начини што нема да функционираат.“ -Томас А. Едисон
     

  2.  
    #2
    Датум на зачленување
    Jul 2022
    Мислења
    6
    Thank you
     

Информации за темата

Корисниците ја прелистуваат оваа тема

Во моментов има 1 корисник што ја прелистува оваа тема. (0 членови и 1 гости)

Слични нишки

  1. Need For Speed - Most Wanted 2005 (GameCube)
    By RoboCop in forum Need For Speed
    Одговори: 0
    Последна објава: 15 септември 2021 година, 22:31 часот
  2. Одговори: 0
    Последна објава: 27 декември 2016 година, 12:18 часот

Објавување дозволи

  • Ти може објавувајте нови нишки
  • Ти може објавете одговори
  • Ти може објавете прилози
  • Ти може изменете ги вашите објави
  •  
DMCA.com Protection Status

https://apg-clan.org tested by Norton Internet Security https://apg-clan.org tested by McAfee Internet Security

Flag Counter