Здраво во оваа тема, ќе разговарам за моите пет најдобри игри на табла што некогаш сум ги играл. Сега, пред да ги откријам, ќе ви ги покажам дизајните, изданијата и можеби во која година тие први изданија излегоа. Исто така, бев разочаран од тоа како Хасбро и Мател ги преземаа некои клучни брендови и беа апсорбирани, бидејќи тие најнови игри на табла и играчки денес не се толку добри како што беа. Така, да, признавам дека игрите и играчките на табла се подобрија со поддршка за апликации за Bluetooth и паметни телефони. Но, јас нема да споменувам играчки како Лего ниту Томи, Големиот голем натоварувач, бидејќи тие НЕ се навистина игри на табла, бидејќи тоа не е темата засега. Ајде да започнеме со бројот 5:-

#5 Платен ден (Велика Британија, 1994 година)

Name:  Pay-Day-Board-Game-By-Waddingtons-Complete-Great.jpg
Views: 3424
Size:  51.0 KB

Сега вака како Монопол и Игра на животот, но некако во комбинација. Во оваа игра треба да одите напред 3 пати на овој месец за да освоите што е можно повеќе пари. Но, единствените работи што треба да ги гледате и на кои ќе наидете се сметки, фактури и многу повеќе. Бев среќен кога го добив тој натпревар кога имав 11 години и беше прилично забавно. Но, за оние понови изданија кога 21ул Пристигна векот ... тие не беа толку добри како оригиналот според мое лично мислење. Да, во ред, дизајните се поелегантни и добри, но не можат да ги заменат или продолжат моите спомени од детството за оригиналот што го играв.

#4 Cluedo (Ветингтон, Велика Британија, 1995)

Name:  Waddingtons-Cluedo-1995-Complete-Super-condition-Rare.jpg
Views: 382
Size:  26.8 KB

Оваа игра е позната и како Поим за Американците. Овој дизајн изгледа малку помодерно за верзијата од 1980 -тите. Иако оваа игра може да биде застрашувачка бидејќи е игра Мистерија за убиство, но барем не содржи крв или ужас. Сигурно сум дека ги знаете правилата бидејќи се работи за играње како еден од ликовите или затскривање како еден од ликовите - што некогаш сакате да го играте - но ќе ви бидат дадени карти за чување. Но, само 3 од картичките што го содржат осомничениот, оружјето и во која соба се случи убиството ќе бидат сместени во плик додека не заврши играта.

#3 Фрустрација (МБ, 1986)

Name:  81I4sOvMjSL._AC_SL1500_.jpg
Views: 230
Size:  97.0 KB

Оваа игра беше чисто среќна, и јас бев среќен кога среќата ми се покажа кога победив и имав некои среќни 6 -тина излегуваат од куполата. Што е толку добро во оваа игра, не треба да се грижите за губење на коцките, бидејќи тие се безбедно складирани во куполата. Но, внимавајте да не изгледате на 4 -те шалтери во боја бидејќи тие лесно може да се изгубат. Тоа е она што ми беше кажано кога бев многу млад.

#2 Scrabble (Спирс игри, 1988)

Name:  81u3pVurtQL._AC_SL1500_.jpg
Views: 140
Size:  97.6 KB

Сега оваа игра беше незгодна за мозокот на моето дете, бидејќи требаше да го користам мојот речник, но секако тоа не е дозволено с actually додека тој збор што го ставив на таблата всушност не постои. Сепак, Scrabble доаѓа во различни изданија како Junior Scrabble, Upwords Scrabble, Super Scrabble и Deluxe Scrabble. Junior Scrabble беше во ред, бидејќи ми беше полесно кога бев дете. Но, денес ќе биде Оригиналното издание од 1988 година. Сега, исто така, играв Upwords што е некако како Делукс драскалка со грамофон, но може да додаде букви над постојните зборови. Како и да е, никогаш не сум поседувал Super Scrabble и Deluxe Scrabble. Super Scrabble содржи поширока табла за додавање повеќе букви во решетката и повеќе букви. Но, за Deluxe Scrabble не е навистина многу подобрување на Оригиналот. Така, мојот најдобар избор е Оригиналот од 1988 година.

Пред да стигнам до мојот омилен „Нумеро Уно“, еве ги моите почесни споменувања:-

Блокбастери (Ведингтон во Велика Британија, 1986)

Name:  a48cdc3b300e948b347210c24ee23d98.jpg
Views: 178
Size:  99.0 KB

Стапица за глувци (МБ, 1993)

Name:  s-l1600.jpg
Views: 137
Size:  100.2 KB

Screwball Scramble (Томи, 1980 -ти)

Name:  s-l1600 (2).jpg
Views: 141
Size:  91.5 KB

Одбројување (Игри на Спирс, 1993)

Name:  s-l640.jpg
Views: 266
Size:  47.5 KB

Кој сака да биде милионер (На почетокот, 2000)

Name:  s-l1600 (1).jpg
Views: 121
Size:  98.3 KB

Монопол #1 (Ведингтон во Велика Британија, 1984 година)

Name:  02ac71bc44ce9f49e7727cf33d6cefe0.jpg
Views: 107
Size:  93.0 KB

Да, претпоставувате! Монополот ми е многу омилен. Бидејќи Монополот е многу популарен, стотици варијанти постојат за оваа игра! Најзначајните варијанти се Јуниор Монопол, Симпсонови Монопол, Војна на Starвездите и многу повеќе ... Но, во оваа тема ќе разговарам за ова издание на Обединетото Кралство од 1980 -тите. Оваа игра навистина ме инспирираше кога имав 6 години, но не можев да ја разберам деловната стратегија, знаејќи ја среќата што ми треба за да се натпреварувам. За разлика од оригиналната верзија на Паркер Брос, ова издание на Велика Британија се базира на имиња на улици од Лондон. И LOL кога загубивме една од оранжериите (Не јаглерод диоксид) за плоштадот Трафалгар, моравме да користиме еден од тие мали украси од жад од Нелсоновата колона како зелена куќа. Хахаха! Исто така, сакав да добијам други изданија на Монопол како Делукс Монопол со повеќе токени во злато и издание на монопол од Данди Сити. Но, јас никогаш не ја поседував Делукс верзијата, но барем ја добив мојата сопствена Градска верзија овде!

https://www.amazon.co.uk/Winning-Mov.../dp/B008O47ZDE