Γεια σε αυτό το θέμα θα συζητήσω για τα πέντε κορυφαία επιτραπέζια παιχνίδια που έχω παίξει ποτέ. Τώρα, πριν τα αποκαλύψω, θα σας δείξω τα σχέδια, τις εκδόσεις και ίσως ποια χρονιά κυκλοφόρησαν για πρώτη φορά οι συγκεκριμένες εκδόσεις. Επίσης, απογοητεύτηκα για το πώς οι Hasbro και Mattel είχαν αναλάβει ορισμένες βασικές μάρκες και είχαν απορροφηθεί, καθώς αυτά τα τελευταία επιτραπέζια παιχνίδια και παιχνίδια σήμερα δεν είναι τόσο καλά όσο ήταν. Οπότε ναι παραδέχομαι ότι τα επιτραπέζια παιχνίδια και τα παιχνίδια έχουν βελτιωθεί με την υποστήριξη εφαρμογών Bluetooth και Smartphone. Αλλά δεν θα αναφέρω παιχνίδια όπως το Lego ούτε το Tom Big's Big Big Loader καθώς αυτά ΔΕΝ είναι πραγματικά επιτραπέζια παιχνίδια καθώς αυτό δεν είναι το θέμα προς το παρόν. Ας ξεκινήσουμε λοιπόν με τον αριθμό 5:-

#5 Payday (Waddington's UK, 1994)

Name:  Pay-Day-Board-Game-By-Waddingtons-Complete-Great.jpg
Views: 3360
Size:  51.0 KB

Τώρα αυτό μοιάζει με το Monopoly και το Game Of Life αλλά συνδυάζεται. Σε αυτό το παιχνίδι πρέπει να προχωρήσετε 3 φορές αυτόν τον μήνα για να κερδίσετε όσα περισσότερα χρήματα μπορείτε. Αλλά τα μόνα πράγματα που πρέπει να παρακολουθήσετε και θα συναντήσετε είναι οι λογαριασμοί, τα τιμολόγια και πολλά άλλα. Wasμουν χαρούμενος όταν πήρα αυτό το παιχνίδι στα 11 μου και ήταν πολύ διασκεδαστικό. Αλλά για εκείνες τις νεότερες εκδόσεις όταν το 21st Ο αιώνας έφτασε… αυτά δεν ήταν τόσο καλά όσο το πρωτότυπο κατά την προσωπική μου άποψη. Ναι εντάξει, τα σχέδια είναι πιο κομψά και καλά, αλλά δεν μπορούν να αντικαταστήσουν ή να συνεχίσουν τις παιδικές μου αναμνήσεις από την αρχική που είχα παίξει.

#4 Cluedo (Waddington's UK, 1995)

Name:  Waddingtons-Cluedo-1995-Complete-Super-condition-Rare.jpg
Views: 350
Size:  26.8 KB

Αυτό το παιχνίδι είναι επίσης γνωστό ως Clue για Αμερικανούς. Αυτός ο σχεδιασμός φαίνεται λίγο πιο μοντέρνος στην έκδοση του 1980. Αν και αυτό το παιχνίδι μπορεί να είναι τρομακτικό, καθώς είναι ένα παιχνίδι μυστηρίου δολοφονίας, αλλά τουλάχιστον δεν περιέχει αίμα ή αιμορραγία. Είμαι σίγουρος ότι γνωρίζετε τους κανόνες, καθώς όλα έχουν να κάνουν με το να παίζετε ως ένας από τους χαρακτήρες ή να είστε μυστικοί ως ένας από τους χαρακτήρες - που θέλετε ποτέ να το παίξετε - αλλά θα σας δοθούν φύλλα για να κρατήσετε. Αλλά μόνο 3 από τις κάρτες που περιέχουν τον ύποπτο, το όπλο και το δωμάτιο στο οποίο έγινε ο φόνος θα τοποθετηθούν μέσα σε ένα φάκελο μέχρι να τελειώσει το παιχνίδι.

#3 Απογοήτευση (MB, 1986)

Name:  81I4sOvMjSL._AC_SL1500_.jpg
Views: 197
Size:  97.0 KB

Αυτό το παιχνίδι ήταν καθαρά τυχερό και ήμουν ευτυχισμένος όταν η τύχη μου εμφανίστηκε όταν κέρδισα και είχα μερικά τυχερά 6α να αναδύονται από τον θόλο. Αυτό που είναι τόσο καλό σε αυτό το παιχνίδι δεν χρειάζεται να ανησυχείτε για την απώλεια των ζαριών καθώς αποθηκεύονται με ασφάλεια στον θόλο. Αλλά φροντίστε να μην κοιτάξετε τους 4 χρωματιστούς πάγκους, καθώς αυτοί μπορούν εύκολα να χαθούν. Γιατί αυτό μου είπαν όταν ήμουν πολύ νέος.

#2 Scrabble (Spears Games, 1988)

Name:  81u3pVurtQL._AC_SL1500_.jpg
Views: 104
Size:  97.6 KB

Τώρα αυτό το παιχνίδι ήταν δύσκολο για τον εγκέφαλο του παιδιού μου καθώς έπρεπε να χρησιμοποιήσω το λεξικό μου, αλλά αυτό δεν επιτρέπεται μέχρι να υπάρξει η συγκεκριμένη λέξη που έχω τοποθετήσει στον πίνακα. Ωστόσο, το Scrabble έρχεται σε διάφορες εκδόσεις όπως Junior Scrabble, Upwords Scrabble, Super Scrabble και Deluxe Scrabble. Το Junior Scrabble ήταν εντάξει καθώς ήταν πιο εύκολο για μένα όταν ήμουν βρέφος. Σήμερα όμως θα είναι η πρωτότυπη έκδοση του 1988. Τώρα έχω παίξει επίσης Upwords που είναι κάπως σαν το Deluxe Scrabble με το πικάπ αλλά μπορεί να προσθέσει γράμματα πάνω από τις υπάρχουσες λέξεις. Ωστόσο, δεν είχα ποτέ Super Scrabble και Deluxe Scrabble. Το Super Scrabble περιέχει έναν ευρύτερο πίνακα για την προσθήκη περισσότερων γραμμάτων στο πλέγμα και περισσότερων γραμμάτων. Αλλά για το Deluxe Scrabble δεν είναι πολύ η βελτίωση του Original. Οπότε η καλύτερη επιλογή μου είναι το Original του 1988.

Πριν φτάσω στο αγαπημένο μου "Numero Uno", εδώ είναι οι τιμητικές μου αναφορές:-

Blockbusters (Waddington's UK, 1986)

Name:  a48cdc3b300e948b347210c24ee23d98.jpg
Views: 145
Size:  99.0 KB

Παγίδα ποντικιού (MB, 1993)

Name:  s-l1600.jpg
Views: 103
Size:  100.2 KB

Screwball Scramble (Tomy, 1980s)

Name:  s-l1600 (2).jpg
Views: 109
Size:  91.5 KB

Αντίστροφη μέτρηση (Spears Games, 1993)

Name:  s-l640.jpg
Views: 240
Size:  47.5 KB

Ποιος θέλει να γίνει εκατομμυριούχος (Upstarts, 2000)

Name:  s-l1600 (1).jpg
Views: 102
Size:  98.3 KB

#1 Monopoly (Waddington's UK, 1984)

Name:  02ac71bc44ce9f49e7727cf33d6cefe0.jpg
Views: 104
Size:  93.0 KB

Ναι, το μαντέψατε! Το μονοπώλιο είναι το αγαπημένο μου. Επειδή το Monopoly είναι πολύ δημοφιλές, υπάρχουν εκατοντάδες παραλλαγές για αυτό το παιχνίδι! Οι πιο αξιοσημείωτες παραλλαγές είναι το Junior Monopoly, το Simpsons Monopoly, το Star Wars και πολλά άλλα… Αλλά σε αυτό το θέμα πρόκειται να συζητήσω σε αυτήν την έκδοση του Ηνωμένου Βασιλείου της δεκαετίας του 1980. Αυτό το παιχνίδι με ενέπνευσε πραγματικά όταν ήμουν 6 ετών, αλλά δεν μπορούσα να καταλάβω την επιχειρηματική στρατηγική γνωρίζοντας την τύχη που χρειάζομαι για να ανταγωνιστώ. Σε αντίθεση με την αρχική έκδοση του Parker Bros, αυτή η έκδοση του UK Waddington βασίζεται σε ονόματα δρόμων από το Λονδίνο. Και LOL όταν είχαμε χάσει ένα από τα θερμοκήπια (Όχι όχι διοξείδιο του άνθρακα) για την πλατεία Τραφάλγκαρ, έπρεπε να χρησιμοποιήσουμε ένα από αυτά τα μικροσκοπικά στολίδια από νεφρίτη της στήλης του Νέλσον ως θερμοκήπιο. Χαχαχα! Επίσης ήθελα να πάρω άλλες εκδόσεις του Monopoly όπως το Deluxe Monopoly με περισσότερα μάρκες σε χρυσό και την έκδοση του μονοπωλίου Dundee City. Αλλά ποτέ δεν κατείχα την Deluxe έκδοση, αλλά τουλάχιστον πήρα τη δική μου έκδοση City εδώ!

https://www.amazon.co.uk/Winning-Mov.../dp/B008O47ZDE