Merhaba, bu konuda şimdiye kadar oynadığım en iyi beş masa oyunundan bahsedeceğim. Şimdi onları açıklamadan önce size tasarımları, baskıları ve belki de bu baskıların ilk olarak hangi yılda çıktığını göstereceğim. Ayrıca Hasbro ve Mattel'in bazı önemli markaları nasıl devraldıkları ve bugünkü en yeni masa oyunları ve oyuncaklar eskisi kadar iyi olmadığı için kendilerini nasıl özümsedikleri konusunda hayal kırıklığına uğradım. Yani evet, masa oyunlarının ve oyuncakların Bluetooth ve Akıllı Telefon uygulama desteği ile geliştiğini kabul ediyorum. Ancak Lego veya Tomy'nin Big Big Loader'ı gibi oyuncaklardan bahsetmeyeceğim, çünkü bunlar gerçekten tahta oyunları DEĞİL, çünkü şimdilik konu bu değil. Öyleyse 5 numarayla başlayalım: -

5. Payday (Waddington's UK, 1994)

Name:  Pay-Day-Board-Game-By-Waddingtons-Complete-Great.jpg
Views: 3361
Size:  51.0 KB

Şimdi bu biraz Monopoly ve Game Of Life gibi ama biraz birleşik. Bu oyunda, mümkün olduğu kadar çok para kazanmak için bu Ay panosunda 3 kez ilerlemeniz gerekiyor. Ancak izlemeniz gereken ve karşılaşacağınız tek şey Faturalar, Faturalar ve daha fazlası. 11 yaşımdayken o oyunu aldığımda mutluydum ve oldukça eğlenceliydi. Ancak 21 olduğunda bu daha yeni sürümler içinNS Yüzyıl geldi… bunlar benim kişisel görüşüme göre orijinal kadar iyi değildi. Evet tamam, tasarımlar daha şık ve güzel ama oynadığım orijinalin çocukluk anılarımın yerini tutamaz veya devam ettiremez.

4. Cluedo (Waddington's UK, 1995)

Name:  Waddingtons-Cluedo-1995-Complete-Super-condition-Rare.jpg
Views: 354
Size:  26.8 KB

Bu oyun aynı zamanda Amerikalılar için Clue olarak da bilinir. Bu tasarım, 1980'lerin versiyonuna göre biraz daha modern görünüyor. Bu oyun Murder Mystery oyunu olduğu için korkutucu olabilse de en azından kan ve vahşet içermiyor. Kuralları bildiğinizden oldukça eminim, çünkü her şey karakterlerden biri olarak oynamak ya da karakterlerden biri olarak gizli göreve gitmek - hangisini oynamak isterseniz - ama size saklamanız için kartlar verilecek. Ancak oyun bitene kadar şüpheli, silah ve cinayetin hangi odada gerçekleştiğini içeren kartlardan sadece 3 tanesi bir zarfın içine yerleştirilecektir.

3. Hayal kırıklığı (MB, 1986)

Name:  81I4sOvMjSL._AC_SL1500_.jpg
Views: 201
Size:  97.0 KB

Bu oyun tamamen şansa bağlıydı ve kazandığımda şansım döndüğünde ve kubbeden bazı şanslı 6'lar çıktığında mutlu oldum. Bu oyunda bu kadar iyi olan şey, kubbede güvenli bir şekilde saklandığı için zarları kaybetme konusunda endişelenmenize gerek yok. Ancak, kolayca kaybolabilecekleri için 4 renkli sayaçlara bakmadığınızdan emin olun. Çünkü çok küçükken bana böyle söylendi.

#2 Scrabble (Spears Games, 1988)

Name:  81u3pVurtQL._AC_SL1500_.jpg
Views: 105
Size:  97.6 KB

Sözlüğümü kullanmam gerektiğinden bu oyun çocuk beynim için zordu, ancak tahtaya yerleştirdiğim o belirli kelime gerçekten var olana kadar gerçekten izin verilmeyen kursa. Ancak Scrabble, Junior Scrabble, Upwords Scrabble, Super Scrabble ve Deluxe Scrabble gibi çeşitli sürümlerde gelir. Junior Scrabble, bebekken benim için daha kolay olduğu için iyiydi. Ama bugün 1988 Orijinal Baskı olacak. Şimdi, pikap ile Deluxe Scrabble'a benzeyen ancak mevcut kelimelerin üzerine harfler ekleyebilen Upwords oynadım. Ancak, Super Scrabble ve Deluxe Scrabble'a hiç sahip olmadım. Super Scrabble, ızgaraya daha fazla harf ve daha fazla harf eklemek için daha geniş bir tahta içerir. Ancak Deluxe Scrabble için, Orijinal'deki iyileştirmenin pek bir anlamı yok. Bu yüzden en iyi seçimim 1988 Original.

“Numero Uno” favorime geçmeden önce, burada onurlu sözlerim: -

Gişe rekorları kıranlar (Waddington's UK, 1986)

Name:  a48cdc3b300e948b347210c24ee23d98.jpg
Views: 148
Size:  99.0 KB

Fare Tuzağı (MB, 1993)

Name:  s-l1600.jpg
Views: 108
Size:  100.2 KB

Screwball Scramble (Tomy, 1980'ler)

Name:  s-l1600 (2).jpg
Views: 112
Size:  91.5 KB

Geri Sayım (Spears Games, 1993)

Name:  s-l640.jpg
Views: 242
Size:  47.5 KB

Kim Milyoner Olmak İster (Yeni Başlayanlar, 2000)

Name:  s-l1600 (1).jpg
Views: 105
Size:  98.3 KB

#1 Tekel (Waddington's UK, 1984)

Name:  02ac71bc44ce9f49e7727cf33d6cefe0.jpg
Views: 104
Size:  93.0 KB

Evet, tahmin ettiniz! Monopoly benim en sevdiğim. Monopoly çok popüler olduğu için bu oyun için yüzlerce varyant var! En dikkate değer varyantlar Junior Monopoly, Simpsons Monopoly, Star Wars ve daha birçokları… Ama bu konuda bu İngiltere 1980'ler baskısını tartışacağım. Bu oyun 6 yaşımdayken bana gerçekten ilham vermişti ama rekabet edebilmek için ihtiyacım olan şansı bilerek iş stratejisini anlayamadım. Parker Bros'un orijinal versiyonundan farklı olarak, bu UK Waddington'ın baskısı Londra'daki sokak adlarına dayanmaktadır. Ve LOL, Trafalgar Meydanı için yeşil evlerden birini (Karbondioksit değil) kaybettiğimizde, Nelson Sütunu'nun o küçük yeşim süslerinden birini yeşil ev olarak kullanmak zorunda kaldık. Hahaha! Ayrıca, daha fazla altın jetonlu Deluxe Monopoly gibi Monopoly'nin diğer sürümlerini ve Monopoly'nin Dundee City Sürümünü almak istedim. Ama Deluxe versiyonuna hiç sahip olmadım ama en azından burada kendi City versiyonum var!

https://www.amazon.co.uk/Winning-Mov.../dp/B008O47ZDE