20. aastapäeva eel avaldatud videos avaldas ta austust 2977 inimesele, kes hukkusid.


"Austame kõiki neid, kes riskisid ja andsid oma elu minutite, tundide, kuude ja aastate pärast," lisas Biden, rääkides rünnakutele reageerinud hädaabitöötajatest.


Mälestusüritused toimuvad laupäeval.


Joe Biden alustab tseremooniaga kell 8.30 (12.30 GMT) New Yorgis kohas, kus kunagi asus Maailma Kaubanduskeskuse kaksiktorn.


Eeldatavasti ei pea ta ühtegi kõnet, kuid reedel peetud pöördumises ütles ta: "Ükskõik kui palju aega on möödas, toovad need mälestusüritused kõik valusalt tagasi, nagu oleksite just mõne sekundi eest uudised kätte saanud."


Ta tunnistas rünnakutele järgnenud "inimloomuse tumedamaid jõude - hirmu ja viha, pahameelt ja vägivalda ****** ameeriklaste vastu", kuid ütles, et ühtsus on jäänud USA "suurimaks tugevuseks".


"Saime teada, et ühtsus on see, mis ei tohi kunagi puruneda," lisas ta.


Kuninganna Elizabeth saatis härra Bidenile sõnumi, milles öeldi, et tema 2010. aasta visiit Maailma Kaubanduskeskusesse "jäi mulle kiiresti meelde".


"Minu, minu pere ja kogu rahva mõtted ja palved jäävad ohvrite, ellujäänute ja kannatanud perekondade, samuti esimeste reageerijate ja päästetöötajate juurde," ütles kuninganna.


11. septembri rünnakutes hukkunute seas oli 67 britti.


Peaminister Boris Johnson ütles, et rünnakud ei suutnud "kõigutada meie usku vabadusse ja demokraatiasse".

https://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-58524715