Vo videu zverejnenom v predvečer 20. výročia vzdal hold 2 977 ľuďom, ktorí prišli o život.


„Vážime si všetkých, ktorí riskovali a položili životy v priebehu niekoľkých minút, hodín, mesiacov a rokov,“ dodal Biden o záchranároch, ktorí na útoky reagovali.


V sobotu sa majú konať spomienkové akcie.


Joe Biden začne obradom o 08:30 (12:30 GMT) v New Yorku na mieste, kde kedysi stáli Twin Towers Svetového obchodného centra.


Neočakáva sa, že prednesie akékoľvek prejavy, ale na svoj piatkový príhovor povedal: „Bez ohľadu na to, koľko času uplynulo, tieto spomienky vracajú všetko bolestivo späť, akoby ste správu dostali pred niekoľkými sekundami.”


Uznal „temnejšie sily ľudskej prirodzenosti - strach a hnev, odpor a násilie voči ****** Američanom“, ktoré nasledovali po útokoch, ale uviedol, že „najväčšou silou“ USA zostala jednota.


„Dozvedeli sme sa, že jednota je jediná vec, ktorá sa nesmie nikdy zlomiť,“ dodal.


Kráľovná Alžbeta poslala pánovi Bidenovi správu, v ktorej uviedla, že jej návšteva Svetového obchodného centra v roku 2010 „sa mi rýchlo držala v pamäti“.


„Moje myšlienky a modlitby, ako aj myšlienky mojej rodiny a celého národa, zostávajú s obeťami, pozostalými a postihnutými rodinami, ako aj s prvými záchranármi a záchranármi povolanými do služby,“ uviedla kráľovná.


Medzi mŕtvymi pri útokoch z 11. septembra bolo 67 Britov.


Premiér Boris Johnson uviedol, že útoky nedokázali "otriasť našou vierou v slobodu a demokraciu".

https://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-58524715