Në një video të publikuar në prag të 20 vjetorit, ai bëri homazhe për 2,977 njerëzit që humbën jetën.


"Ne nderojmë të gjithë ata që rrezikuan dhe dhanë jetën në minuta, orë, muaj dhe vite më pas," shtoi Biden, duke folur për punonjësit e urgjencës që iu përgjigjën sulmeve.


Ngjarjet përkujtimore pritet të zhvillohen të Shtunën.


Joe Biden do të fillojë me një ceremoni në 08:30 (12:30 GMT) në Nju Jork në vendin ku dikur ishin Kullat Binjake të Qendrës Botërore të Tregtisë.


Ai nuk pritet të mbajë ndonjë fjalim, por në fjalimin e tij të Premten, ai tha: "Pavarësisht sa kohë ka kaluar, këto përkujtime sjellin gjithçka me dhimbje mbrapsht sikur sapo të keni marrë lajmin disa sekonda më parë."


Ai pranoi "forcat më të errëta të natyrës njerëzore - frikën dhe zemërimin, pakënaqësinë dhe dhunën kundër ****** amerikanëve" që pasuan sulmet, por tha se uniteti kishte mbetur "forca më e madhe" e SHBA.


"Ne mësuam se uniteti është e vetmja gjë që nuk duhet të prishet kurrë," shtoi ai.


Mbretëresha Elizabeth i ka dërguar një mesazh zotit Biden duke thënë se vizita e saj në Qendrën Botërore të Tregtisë në vitin 2010 "u mbajt fort në kujtesën time".


"Mendimet dhe lutjet e mia, dhe ato të familjes sime dhe të gjithë kombit, mbeten me viktimat, të mbijetuarit dhe familjet e prekura, si dhe reaguesit e parë dhe punonjësit e shpëtimit të thirrur në detyrë," tha Mbretëresha.


Mes të vdekurve në sulmet e 11 shtatorit ishin 67 britanikë.


Kryeministri Boris Johnson tha se sulmet kishin dështuar "të trondisnin besimin tonë në liri dhe demokraci".

https://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-58524715