Σε ένα βίντεο που κυκλοφόρησε την παραμονή της 20ής επετείου, απέτισε φόρο τιμής στα 2.977 άτομα που έχασαν τη ζωή τους.


«Τιμούμε όλους εκείνους που ρίσκαραν και έδωσαν τη ζωή τους σε λίγα λεπτά, ώρες, μήνες και χρόνια μετά», πρόσθεσε ο Μπάιντεν, μιλώντας για τους εργαζόμενους έκτακτης ανάγκης που ανταποκρίθηκαν στις επιθέσεις.


Οι εκδηλώσεις μνήμης αναμένεται να λάβουν χώρα το Σάββατο.


Ο Τζο Μπάιντεν θα ξεκινήσει με μια τελετή στις 08:30 (12:30 GMT) στη Νέα Υόρκη, στο σημείο όπου κάποτε βρισκόταν οι Δίδυμοι Πύργοι του Παγκόσμιου Κέντρου Εμπορίου.


Δεν αναμένεται να εκφωνήσει ομιλίες, αλλά στην ομιλία του την Παρασκευή, είπε: «Ανεξάρτητα από το πόσος καιρός έχει περάσει, αυτές οι αναμνήσεις φέρνουν τα πάντα οδυνηρά πίσω, σαν να πήρατε τα νέα πριν από λίγα δευτερόλεπτα».


Αναγνώρισε τις "σκοτεινότερες δυνάμεις της ανθρώπινης φύσης - φόβο και θυμό, δυσαρέσκεια και βία κατά των Αμερικανών" που ακολούθησαν τις επιθέσεις, αλλά είπε ότι η ενότητα παρέμεινε η "μεγαλύτερη δύναμη" των ΗΠΑ.


"Μάθαμε ότι η ενότητα είναι το μόνο πράγμα που δεν πρέπει ποτέ να σπάσει", πρόσθεσε.


Η βασίλισσα Ελισάβετ έστειλε μήνυμα στον Μπάιντεν λέγοντας ότι η επίσκεψή της στο Παγκόσμιο Κέντρο Εμπορίου το 2010 «κρατήθηκε γρήγορα στη μνήμη μου».


«Οι σκέψεις και οι προσευχές μου, και αυτές της οικογένειάς μου και ολόκληρου του έθνους, παραμένουν με τα θύματα, τους επιζώντες και τις οικογένειες που επλήγησαν, καθώς και τους πρώτους ανταποκριτές και τους διασώστες που κλήθηκαν να υπηρετήσουν», είπε η βασίλισσα.


Μεταξύ των νεκρών στις επιθέσεις της 11ης Σεπτεμβρίου ήταν 67 Βρετανοί.


Ο πρωθυπουργός Μπόρις Τζόνσον δήλωσε ότι οι επιθέσεις απέτυχαν «να κλονίσουν την πίστη μας στην ελευθερία και τη δημοκρατία».

https://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-58524715