V videu, objavljenem na predvečer 20. obletnice, se je poklonil 2.977 ljudem, ki so izgubili življenje.


"Spoštujemo vse tiste, ki so tvegali in dali življenje v minutah, urah, mesecih in letih zatem," je dodal gospod Biden, ki je govoril o reševalcih, ki so se odzvali na napade.


Spominski dogodki bodo v soboto.


Joe Biden bo začel s slovesnostjo ob 8.30 (12.30 GMT) v New Yorku na mestu, kjer so nekoč stali stolpi dvojčka Svetovnega trgovinskega centra.


Pričakuje se, da ne bo imel nobenega govora, je pa v svojem nagovoru v petek dejal: "Ne glede na to, koliko časa je minilo, te komemoracije vse boleče vračajo, kot da ste novico dobili šele pred nekaj sekundami."


Priznal je "temnejše sile človeške narave - strah in jezo, zamere in nasilje nad ****** Američani", ki so sledile napadom, vendar je dejal, da je enotnost ostala "največja moč ZDA".


"Naučili smo se, da je enotnost edina stvar, ki se nikoli ne sme zlomiti," je dodal.


Kraljica Elizabeta je gospodu Bidnu poslala sporočilo, da je bil njen obisk Svetovnega trgovinskega centra leta 2010 "v mojem spominu".


"Moje misli in molitve ter misli moje družine in celotnega naroda ostajajo pri žrtvah, preživelih in prizadetih družinah, pa tudi pri prvih reševalcih in reševalcih, ki so bili poklicani na delo," je dejala kraljica.


Med napadi 11. septembra je bilo ubitih 67 Britancev.


Premier Boris Johnson je dejal, da napadi niso "omajali našega prepričanja v svobodo in demokracijo".

https://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-58524715