Në videon e sotme, ne po shikojmë disa këshilla dhe truqe që do t'ju ndihmojnë në disa qindra orët e para duke luajtur RUST. Ndërsa kjo përqendrohet kryesisht tek lojtarët e rinj, disa prej tyre mund të jenë të rëndësishme për disa prej jush me më shumë orë në lojë. Sigurohuni që të komentoni çdo këshillë që mendoni se më ka munguar ose ndonjë që ju ndihmon rregullisht dhe mendoni se mund të jetë e dobishme për të tjerët.

Këshillë #1 është zgjedhja e një serveri.
Kur zgjidhni serverin tuaj të parë për të luajtur, ju mund të dëshironi të synoni për më pak se 100 lojtarë. Ose ndoshta edhe më pak se 50 lojtarë. Në këtë mënyrë, ju mund të përparoni më shpejt dhe të mësoni mekanikën e lojës më lehtë pa u vrarë shumë herë.



Ndërsa mund të mendoni se të luani në një server zyrtar Facepunch do të ishte opsioni më i mirë, këta serverë kanë tendencë të jenë shumë të populluar me lojtarë shumë më me përvojë, nuk kanë kufi në madhësinë e grupit dhe kanë tendencë të kenë një shans pak më të lartë që ju të hasni në hakera.



Zakonisht është më mirë të shikoni një server të komunitetit ose një server të modifikuar me staf aktiv i cili do të monitorojë lojtarët dhe do të ndalojë hakerat, mashtruesit ose këdo që abuzon me kufirin e madhësisë së grupit, duke ju dhënë një shans më të drejtë. Nëse po e shihni pak të ngadalshëm për të përparuar, atëherë mund të provoni të kaloni në një server 2x në vend të tij për një përvojë pak më të shpejtë të Rust.



Unë nuk do të rekomandoja të shkoni më lart se një server 3x, përndryshe, nuk është me të vërtetë Rust. Ju mund t'i kontrolloni të gjitha këto informacione në përshkrimin e serverit në shumicën e rasteve vetëm duke klikuar në serverin në listën e serverëve.

Këshillë #2 është të mësosh të PVP.
Në vend që të përpiqeni të zhvilloni aftësitë PVP në lojë duke përdorur artikujt që keni punuar shumë për të rritur, mund të praktikoni PVP në serverët e trajnimit ose serverët e sandbox. Ju mund të zgjidhni ndonjë armë specifike në shumë prej këtyre serverëve ose mund të krijoni me të gjithë ata, duke ju lejuar të praktikoni me cilindo që dëshironi.



Mos harroni, armët e nivelit të parë janë më të lehtat për tu kapur në lojë, ndërsa niveli i tretë janë më të vështirat. Ndoshta është më mirë të përqendroheni në armët e nivelit më të ulët për të filluar dhe për të ecur lart ndërsa përparoni.



Mund të kontrolloni nivelin e armëve nga menyja e përpunimit nëse nuk jeni të sigurt, ose bëni një kërkim të shpejtë në Google. Personalisht, unë do të rekomandoja të përqendrohesh në hark, sepse do ta përdorësh këtë në fillim të çdo fshirjeje. Të qenit mirë me harkun mund t'ju japë një fillim të mirë.



Pasi të ndiheni rehat me armët, një këshillë tjetër do të ishte vetëm t'i përdorni ato. Mos i lini në një kuti sepse keni frikë t'i humbni sepse nuk mund t'i përdorni kurrë. Plus, edhe nëse vdisni dhe humbni një armë, është një përvojë e mirë për pvp në një server të vërtetë.

Këshillë #3 është të mësosh të ndërtosh.
Zbritja e bazës tuaj të parë në fshirje ndonjëherë mund të jetë një sfidë. Dhe të vdesësh ndërsa ndërton bazën tënde të parë mund të jetë vërtet zhgënjyese, shpesh duke të bërë të heqësh dorë nga fshirja. Para se të filloni të ndërtoni, është një ide e shkëlqyeshme për të siguruar që keni gjithçka të krijuar për të ndërtuar bazën, siç është dera juaj, kyçi dhe dollapi i veglave.



Unë do të rekomandoja të kalonit pak kohë në një server krijues ose sandbox për të praktikuar ndërtimin e një baze fillestare të parazgjedhur që mund të përdorni çdo fshirje, duke u siguruar që ta hiqni shpejt. Sa më shumë herë që ta ndërtoni, aq më shpejt do të jeni.



Shumica e njerëzve përdorin një bazë një nga dy ose një bazë dy nga dy. Ka shumë mësime për këtë në YouTube dhe baza të tjera fillestare nëse nuk jeni të sigurt.

Këshillë #4 është zgjedhja se ku të ndërtohet.
Zgjedhja e vendit për të ndërtuar është diçka që çdo lojtar përballet në fillim të çdo fshirjeje. Pavarësisht se sa orë keni, ku ndërtoni motorin fillestar ose bazën tuaj kryesore mund të jetë ndryshimi midis një fshirjeje vërtet të mirë ose një pastrimi vërtet të keq.



Ju dëshironi të ndërtoni mjaft pranë pemëve që të mund të punoni dru, dhe mjaft afër një zone kodrinore, kështu që ka nyje për të fermuar për gur, metal dhe squfur. Ju gjithashtu do të dëshironi të ndërtoni mjaft afër një rruge dhe qyteti rad, në mënyrë që të merrni skrap dhe përbërës. Por kini kujdes sa afër, pasi ata kanë tendencë të jenë një pikë e nxehtë për lojtarët e tjerë që kërkojnë PVP dhe marrin plaçkë.



Nëse doni të minimizoni numrin e lojtarëve që hasni, provoni të vendosni në një zonë me dëborë, pasi shumë lojtarë kanë tendencë t'i shmangin këto. Vetëm sigurohuni që të krijoni dhe vishni rroba të mjaftueshme që nuk i ngrini. Ndërsa fitoni gjithnjë e më shumë përvojë në lojë, mund të filloni të ndërtoni gjithnjë e më afër zonave të populluara.

Këshillë #5 nuk është mbi fermën para se të keni një bazë.
Kur bashkoheni për herë të parë në një server, veçanërisht nëse është fshirë, do të jeni në të njëjtën varkë si të gjithë të tjerët. Ju ose jeni duke bujqësuar materiale për të ndërtuar bazën tuaj të parë ndërsa fshiheni nga ata që përpiqen t'ju vrasin, ose përpiqeni të vrisni lojtarët që po prodhojnë burimet tuaja.



Mos punoni më shumë seç keni nevojë dhe mos bëni fermë aty ku keni pjellë. Vraponi drejt vendit ku dëshironi të vendoseni dhe ndërtoni një bazë sapo të keni burime të mjaftueshme. Mbi bujqësia është një nga arsyet kryesore që njerëzit vdesin herët dhe lënë, sepse ata vazhdojnë të humbasin të gjitha materialet dhe sendet e tyre të fituara me vështirësi.



Nëse keni një bazë, edhe nëse është vetëm një nga një, ju mund të ruani plaçkën tuaj çdo disa minuta për të minimizuar humbjet tuaja.

Këshillë #6 janë çantat e gjumit.
Një nga pjesët më të bezdisshme të Rust nuk është vetëm të vdesësh, por të presësh disa minuta para se të jesh në gjendje të rishpjellësh në çantën tënde të gjumit. Për ta kapërcyer këtë, mund të bëni një numër çanta dhe t'i vendosni brenda dhe rreth bazës tuaj.



Duke vepruar kështu, nuk do të keni nevojë të përballeni me çanta të gjata sa herë që vriteni. Ju mund të shikoni këshillat e mia të tjera dhe videot e trukeve për të parë se sa pranë njëri -tjetrit mund të jenë çantat para se të fillojnë të ndajnë një kohëmatës të ripërtërirë.



Ne gjithashtu duam ta përdorim këtë në një fshirje të freskët kur kaloni nga pika juaj fillestare e pjelljes në vendin ku dëshironi të ndërtoni. Ndërsa merrni rroba të mjaftueshme, krijoni çanta dhe vendosini ato gjatë rrugës për në vendin ku dëshironi të ndërtoni si pikë rruge. Nëse vdisni, mund të rilidhni në njërën nga këto qese, e cila jo vetëm që është larg zonës së populluar të pjelljes, por është edhe pak më afër vendit ku dëshironi të ndërtoni në fund.

Këshillë #7 është të shikoni pas jush.
Ndërsa mund të duket si një budalla, mund të jetë e dobishme kur jeni duke vrapuar, duke punuar në bujqësi ose duke bërë diçka tjetër. Nëse shtypni alt, mund të shikoni lirshëm pa ndryshuar drejtimin që po vraponi ose shikoni.



Kjo do të thotë që ju mund të kultivoni një nyje ose pemë para jush ndërsa shikoni prapa dhe anash. Ju gjithashtu mund të shikoni përreth ndërsa vraponi në një vijë të drejtë, e cila është vërtet e dobishme për të parë nëse dikush po ju ndjek.

Këshillë #8 është skrap bujqësor.
Nëse jeni duke gjetur se mbeturinat bujqësore në rrugë nuk po shkojnë shumë mirë për ju sepse vazhdoni të vdisni për lojtarët e tjerë ose nuk mund të gjeni ndonjë plaçkë, atëherë është një ide e shkëlqyeshme të provoni bujqësinë në oqean. Jo aq shumë njerëz kanë tendencë të kultivojnë mbetje në oqean, veçanërisht në fillim të fshirjes, kështu që ka më shumë potencial për të gjetur më shumë plaçkë dhe një shans më të ulët për të vdekur. Thjesht duhet të mësoni se si të përdorni varkat në Rust dhe është shumë e lehtë që atje.



Ndërsa anijet kanë një kosto të ulët të karburantit për t'u përdorur, zakonisht mund ta mbuloni këtë me thyerjen e fuçive të kuqe që mbillni në gomone që gjeni. Kjo do të thotë që është në thelb kosto zero për të ruajtur plaçkat tuaja të plaçkës.



Nëse gjeni pajisje zhytjeje gjatë bujqësisë, mund t'i përdorni edhe ato për të mbledhur arkat nënujore të cilat njihen nga një shishe lundruese në sipërfaqen e ujit. Këto kërkojnë pak më shumë kohë për t'u marrë, por kanë tendencë të mbajnë përbërës dhe burime më të mira.

Këshillë #9 janë burimet bujqësore.
Nëse e keni të vështirë burimet bujqësore sepse nuk mund të gjeni asnjë ose përsëri, vazhdoni të vdisni, atëherë kjo do t'ju ndihmojë. Provoni të udhëtoni në një zonë më të qetë të hartës për të fermuar. Burimet kryesore që dëshironi janë druri, metali, guri, squfuri, rroba dhe produkte shtazore si yndyra për të bërë nota të ulëta.



Druri që pak a shumë mund ta gjeni kudo në hartë. Kryesisht në zonat e gjelbra dhe më dendur në zonat pyjore të cilat mund të gjenden në zonat ngjyrë kafe të hartës. Druri, metali dhe guri mund t’i gjeni përsëri kudo në hartë. Sidoqoftë, ajo pjellë shumë më dendur në malet në hartë, të cilat zakonisht janë të bardha.



Pëlhura ose kërpi, gjenden kryesisht në zonat e gjelbra të hartës gjithashtu, por natyrisht ka mënyra të tjera për ta marrë atë në shkretëtirë ose male, të tilla si me kaktus ose riciklim, por është pak më e vështirë.



Kafshët mund të gjenden në të gjithë hartën, megjithatë ato zakonisht janë të kërkuara, kështu që është më mirë të shkoni në një zonë të qetë, siç janë qoshet e hartës, ku shumica e lojtarëve nuk shkojnë dhe shikojnë atje.

Këshillë #10 janë përmendjet e nderuara.
Nëse ndizni një zjarr kampi në bazën tuaj dhe uleni pranë tij, rehatia do të shkojë deri në 50% nëse ka vetëm një prej jush. Ju mund ta përdorni këtë për të treguar nëse ka dikush që ju bën kampe sepse komoditeti juaj do të shkojë mbi 50%.
Nëse klikoni me të djathtën mbi një artikull në radhën e përpunimit, ai e kalon atë në pjesën e përparme të radhës në mënyrë që të mos keni nevojë të prisni që artikujt e tjerë të punojnë së pari.
Nëse butoni i mesëm i miut dhe zvarriteni, kjo do të ndajë një pirg në gjysmë. Nëse zhvendosni butonin e mesit të miut dhe tërhiqeni, ai do të ndajë një të tretën e pirgut.
Nëse keni më shumë se 100 orë në ndryshk, ose keni ndonjë këshillë tjetër që mund të jetë e dobishme, sigurohuni që të komentoni më poshtë.
https://www.corrozhour.com/rust-b...ks-guide-2020/