Nëse keni shkarkuar rregullimin WideScreen të 13ag, atëherë mund të dëshironi të zëvendësoni d3d9.dll për këtë të përmendur. Ky udhëzues do të shtojë një shtresë të përputhshmërisë Vulkan për D3D9. Tani nuk kam testuar në një sasi të madhe të Max Payne 2 Mods, por duket se funksionon mirë në Max Upgrades, Elements Of Style 1.5, Payne Effects 3 dhe Cinema 2.0. Duket se ka disa përmirësime në FPS, veçanërisht me Payne Effects 3 pa FPS të ngathët të prishur kur përdorni Bullet Time me shumë shpërthime. Por rezultatet në kompjuterin tuaj do të ndryshojnë nëse nuk keni një kartë grafike të fuqishme nVidia 1080 GTX dhe një Intel i7 të shpejtë ose AMD Ryzen 7 si imi.

Tani për të shtuar mbështetjen Vulkan për Max Payne 2, shkarkoni zip build nga D9VK Github Releases më poshtë:-

https://github.com/Joshua-Ashton/d9vk

Ju mund të bëni kopje rezervë të d3d9.dll origjinal nëse dëshironi, por Steam Verify Game Cache mund ta kthejë atë skedar origjinal, por do të zëvendësojë versionin D9VK. Zvarritni dhe lëshoni 32-bit ose x32 d3d9.dll në C: \ Program Files (x86) Steam \ SteamApps \ common \ Max Payne 2 Dosja Fall of Max Payne.

Skedari duhet të ngarkohet, por nëse keni ndonjë problem, më tregoni.