Ако сте преземале WideScreen Fix на 13ag, тогаш можеби ќе сакате да го замените d3d9.dll за споменатиот. Овој водич ќе додаде слој за компатибилност со Vulkan за D3D9. Сега не сум тестирал на огромна количина на Max Payne 2 Mods, но се чини дека работи добро на Max Upgrades, Elements Of Style 1.5, Payne Effects 3 и Cinema 2.0. Се чини дека има некои подобрувања во FPS, особено со Payne Effects 3 без заостанатиот променлив FPS кога се користи Bullet Time со многу експлозии. Но, резултатите на вашиот компјутер ќе се разликуваат ако немате моќна графичка картичка nVidia 1080 GTX и брз Intel i7 или AMD Ryzen 7 како мојот.

Сега за да додадете поддршка за Vulkan за Max Payne 2, преземете ја поштенската верзија од D9VK Github Releases подолу:-

https://github.com/Joshua-Ashton/d9vk

Доколку сакате, можете да направите резервна копија од оригиналниот d3d9.dll, но кешот за потврда на играта со Steam може да ја врати таа оригинална датотека, но ќе ја замени верзијата D9VK. Повлечете и испуштете го 32-битниот или x32 d3d9.dll во C: \ Program Files (x86) Steam \ SteamApps \ common \ Max Payne 2 Папката на Max Payne папката.

Датотеката треба да се вчита, но ако имате какви било проблеми, кажете ми.