+ Одговори на темата
Резултати 1 до 1 на 1
  1. Вовед во игри на Linux 
    #1
    Датум на зачленување
    Јуни 2020 година
    Мислења
    15
    Ова првично беше објавено на сега пензионираната страница Casual Crackers. Ова е водич за да им помогне на новите корисници на Линукс да започнат со игри со Линукс.

    ЗОШТО ДА СЕ ЗАМАРАШ?

    Пред да го сменам мојот персонален компјутер на Линукс на крајот од 2018 година, бев полн со страв и трепет и имав многу прашања кога станува збор за игрите. Дали ќе можам да ги играм моите омилени игри на Линукс? Колку ќе биде тешко да ги поставите? Дали ќе работат исто така на Linux како што работеа на Windows?

    18 месеци подоцна, имам делумни одговори на некои од тие прашања.

    Дали ќе можам да ги играм моите омилени игри на Линукс?

    Не можам да одговорам на тоа прашање без да ја играм секоја компјутерска игра некогаш објавена, но она што можам да го кажам е дека допрва треба да се сретнам со Windows, DOS или друга игра, што не би можел да ја играм на Linux. Постојат дури и емулатори достапни за конзолни и аркадни игри.

    Колку ќе биде тешко да се постават игри на Линукс?

    Повторно, не можам да дадам одговор на тоа прашање без да се обидам да ја поставам секоја компјутерска игра што некогаш била објавена, но можам да одговорам на прашањето врз основа на моето искуство. Врз основа на повеќе од 20 години искуство со Виндоус и можеби децениско искуство со Линукс во различни инкарнации, не е с more потешко, во однос на потребното време, да се играат игри на Линукс отколку што е на Виндоус.

    Но, постои разлика, и ќе стигнам до тоа кога ќе одговорам на следното прашање.

    Дали игрите ќе работат исто така на Linux како што работат на Windows?

    Одговорот на ова прашање може да ве шокира. Знам дека ме шокираше. Досега секоја игра што ја започнав на Линукс всушност работеше подобро на Линукс отколку на Виндоус, со неколку мали, или не толку мали исклучоци. За еден MMO што го играв, имаше апликација за трета страна развиена со .NET што не можев да работам, а друга игра што ја играм од таму е мало прашање поврзано со репродукција на видео за кое не можев да се реши мое задоволство.

    Но, имам два монитори и успеав да ја работам секоја игра до сега за да можам да ја пуштам играта на цел екран на еден монитор и додека таа игра работи, комуницирајте со вториот монитор, да разговарате, да проверувате е -пошта, итн. Тоа беше исклучително тешко да се постави на Виндоус и вклучуваше купување донекаде несигурна апликација од трета страна, што беше комплицирано да се конфигурира. Не беше секогаш лесно да се открие на Linux, но обично откако ќе го дознаам, лесно е и работи сигурно и доследно.

    Најголемата разлика помеѓу Linux и Windows кога станува збор за игри е сигурноста и перформансите на основниот систем. Основниот систем на Линукс е цврсто стабилен, откако ќе го поставите правилно и едноставно не се сруши. Повремено имав нестабилни компоненти, како што се мојата тастатура или работната околина. Напишав две едноставни скрипти кои содржат само една или две команди и поставив кратенки до нив во мојата лента со задачи. Тие скрипти едноставно ги рестартираат тие компоненти и можам да продолжам, за неколку секунди, без да го рестартирам мојот систем.

    Обично кога ќе добијам игра која работи на мојот Linux систем, не треба повеќе да се грижам за тоа. Можам да го оставам со месеци и да продолжам токму таму каде што застанав, а единствените проблеми се мојата меморија за тоа како да ја играм играта. Со Windows ми се чинеше дека во секое време кога ќе престанам да играм игра, кога ќе се вратам на неа, ќе морам да ја масирам или повторно да ја инсталирам, за повторно да работи.

    Постои уште една разлика што ја забележав во мојот систем. Со Windows имаше многу јасна граница за тоа што можам да работам истовремено. Со Линукс се чини дека можам да имам многу повеќе „работи“ во исто време без да наидам на проблеми со перформансите. Се чини дека Linux се справува со повеќе задачи многу подобро отколку што работи Windows. Мислам дека голем дел од тоа со мојот систем е тоа што чипсетот и системските двигатели се, во голема мера, супериорни за Линукс - тоа оди многу подалеку од едноставно да биде постабилен.

    ДИСТРО ТАНЦОТ

    Во ред, ме убеди. Toе му дадам на Линукс одење. Слушнав како се фрла зборот „дистро“, што значи тоа и дали се однесува на мене?

    Првите нешта прво. „Дистрибуција“ е верзија, „вкус“ или „екосистем“ на Линукс, и има многу. Не само што има многу, туку главите на Линукс влегуваат во е-тупаници поради нив и кој е подобар и зошто е подобар.

    Меѓутоа, според мое мислење, ако сте нови во Линукс и сте возрасни луѓе кои имаат обврски, а не тон слободно време, има само еден навистина добар одговор, а тоа е „Убунту“.

    Зошто Убунту?

    Најчесто затоа што е најпопуларната достапна дистрибуција. Постои долго време, организацијата што развива и одржува Ubuntu е стабилна и активна, развиена е за да биде корисна и корисна за почетниците, и обично кога некој развива софтвер за Linux, првата дистрибуција за која ќе создаде пакет е Убунту.

    ПОСТАВКАТА

    Ова е местото каде што ќе ви фрлам малку кривина. Убунту, заедно со многу други дистрибуции, се базира на Дебиан. Дебијан е татко на сите нив, и тоа е дистрибуцијата што ја користам. Значи, упатствата што ќе ги дадам ќе бидат за Дебиан. Сепак, тие исто така треба да важат и за Ubuntu, и скоро за секоја друга дистрибуција базирана на Debian. Ако не работите дистрибуција базирана на Debian, она што го велам сепак ќе важи, но барем некои од конкретните команди ќе бидат различни.

    Goingе претпоставам дека сте инсталирале дистрибуција и имате основна компетентност со него. Ако не, Google е ваш пријател. Има многу водичи и многу информации, нема да го откриам тркалото овде. Она што имам да го понудам е основните чекори што ќе сакате да ги преземете за да работат игрите со Виндоус да работат на Линукс, заедно со некои предлози што се надеваме дека ќе направат с everything полесно.

    Чекор 1: Овозможете Мултиарх

    Првото нешто што ќе треба да направите е да овозможите мултиарх. Линукс е прилично специфичен за „нештата“ што ги инсталирате и овие денови стандардно е целиот 64 бит. Проблемот е што повеќето игри со Виндоус, особено постарите игри, се 32 битни. Така, ќе треба да овозможите и инсталирате поддршка за 32 битни апликации.

    Needе треба да отворите конзола и да ја извршите следнава команда:

    Code:
    sudo dpkg --add-architecture i386
    На Ubuntu ќе треба да ја користите следнава команда:

    Code:
    sudo add-apt-repository multiverse
    Откако ќе го направите тоа, ажурирајте ги списоците со пакети:

    Code:
    sudo apt update
    Чекор 2: Инсталирајте вино

    Сега извршете ја оваа команда за да инсталирате вино:

    Code:
    sudo apt install wine wine32 wine64 libwine libwine:i386 fonts-wine
    Чекор 3: Инсталирајте винарски знаци

    Сега извршете ја оваа команда за да инсталирате winetricks:

    Code:
    sudo apt install winetricks
    КУРВЕБАЛОТ

    Сега за нешто малку поинакво од она што ќе го прочитате на повеќето страници на Интернет. Кога станува збор за игри на Linux, силно би ве советувал да инсталирате Steam, дури и ако не планирате да користите Steam. Веројатно, можете да го инсталирате, заедно со препорачаните пакети, а потоа да го деинсталирате само Steam ако не сте заинтересирани за водење игри преку него.

    Пред неколку години, Valve, развивачите на Steam, направија револуција во светот на игрите со Линукс, донесувајќи ја одлуката за целосна поддршка на Линукс. Без разлика дали ви се допаѓа или не ви се допаѓа Steam, па дури и Valve, ако сте гејмер и управувате со Linux, му должите благодарност на Valve затоа што го турна светот на гејмингот на Linux напред на начин што ниедна друга корпорација или ентитет не го направила освен оригиналните развивачи на вино.

    Едно од најпредизвикувачките прашања со кои ќе се соочи новиот корисник на Линукс е да се обиде да открие кои пакети да се инсталираат. Едно нешто што Steam го прави многу добро е да бидете сигурни дека ги имате сите пакети, вклучително и драјвери, што треба да ги играте на Linux. Кога инсталирате Steam, с everything што ви треба за да играте на Linux ќе се инсталира заедно со него. Многу ја олеснува работата со обидот да дознаете што да инсталирате.

    Ви предлагам да го направите ова од конзолата и да обрнете внимание на препорачаните пакети и да ги инсталирате, исто така, само за Steam. Друго нешто што ме отфрли кога се префрлив на Линукс е тоа што имам хардвер AMD, па претпоставував дека не ми треба ниту еден драјвер и пакети со имиња „nvidia“ или „intel“ во нив. Тоа не е така. Имињата на брендовите во имињата на пакетите во дистрибуциите на Линукс не мора да значат дека не ви се потребни тие пакети ако вашата кутија не го содржи тој бренд на хардвер.

    Линукс не е Виндоус. Ако инсталирате погрешен драјвер на Windows, можете да го кренете во воздух компјутерот. На Linux ако инсталирате пакет, не ви треба најлошото што ќе се случи е дека тој никогаш нема да се искористи. Ако ви се советува да инсталирате пакет кога инсталирате Steam, има многу добри шанси да ви треба тој пакет, дури и ако името не одговара на вашиот бренд на хардвер.

    Пример за ова е на Debian каде што пакетите со 64 битни кернели за компјутери се именувани како „linux-image-xxx-x-amd64“. Тие пакети се користат за системи што содржат или AMD или Intel процесори.

    Ако сте на Debian, исто така ќе треба да се осигурате дека сте ги овозможиле „не-бесплатните“ складишта на пакети. Содржината на вашата датотека "/etc/sources.list" треба да изгледа вака:

    Code:
    deb http://deb.debian.org/debian/ bullseye main contrib non-free
    deb-src http://deb.debian.org/debian/ bullseye main contrib non-free
    
    deb http://deb.debian.org/debian/ bullseye-updates main contrib non-free
    deb-src http://deb.debian.org/debian/ bullseye-updates main contrib non-free





    Needе треба да го конфигурирате тоа за вашата верзија и има многу информации за тоа на Интернет. Не заборавајте да извршите „sudo apt update“ доколку направите какви било промени во датотеката со извори.листа.

    Сега извршете ја оваа команда:

    Code:
    sudo apt install steam
    Обрнете внимание на препорачаните пакети за Steam и инсталирајте ги исто така.

    Ако планирате всушност да користите Steam, ќе треба да креирате сметка на Steam. Ако планирате да играте игри со Steam, јас силно би ти предложил дека првиот пат кога ќе ја стартувате Steam на вашата кутија за Линукс ќе ја насочите вашата библиотека на Steam кон разумна, лесна за наоѓање локација, како што е директориумот "Игри" во вашиот домашен директориум. Ако го направите ова, ќе се олесни справувањето со модови и такви за вашите игри.

    ПОБЛИСКИТЕ

    Во овој момент, можете само да изберете да ги купите сите ваши игри на Steam и да ги извршите преку тоа. Тоа е прилично добра, потребна е ниска инвестиција, опција. Мислам дека можете дури и да додадете игри што не сте ги купиле на Steam и да ги извршите преку Steam. Тоа е исто толку блиску до вклучување и играње, како што ќе добиете на Linux.

    Меѓутоа, ако навистина сакате да ја отклучите моќта на игри на Линукс, би предложил уште еден чекор. Ова ќе ви овозможи да направите многу повеќе, во однос на игри на Linux, и всушност многу повеќе од само игри. Ова ќе ви овозможи да ги извршувате сите видови апликации за Windows, прилично безболно, на Linux кутија.

    Ова ќе обезбеди можност за извршување на сите видови игри и апликации на Линукс, од Амига до Нинтендо до аркада до ДОС игри и апликации. Нема да навлегувам во сите детали, само ќе дадам врска до информацијата. Она што сакате да го направите е да го инсталирате Лутрис. Ако имам предност, ќе ги купам сите мои игри на gog.com и ќе ги извршувам преку Лутрис.

    Можете да ги најдете Лутрис и упатствата за инсталација на следниот линк:

    https://lutris.net/downloads/

    Само последен совет. Јас би предложил ако користите Debian bullseye (стабилен), да го користите Ubuntu ppa како извор, а не складиште на Debian buster. Ако навистина користите Ubuntu ppa, треба да ја поставите верзијата на Ubuntu на "фокусна". Содржината на датотеката „lutris-team-ubuntu-xxx-xxx.list“ во вашата папка „/etc/apt/sources.list.d“ треба да изгледа вака:

    Code:
    deb http://ppa.launchpad.net/lutris-team/lutris/ubuntu focal main
    Забелешка: Proton на Steam е прилично добар за работа со верзии на игри на Windows, но понекогаш треба да пробате различни верзии на протон пред да најдете онаа што работи. Верзијата за Windows на Half-Life престана да работи за мене на Steam неодамна додека не ја натерав да користи претходна верзија на Proton, во овој случај Proton 4.11.
    Последен пат изменето од Drek; 23 октомври 2021 година на 01:05 часот.
     

Информации за темата

Корисниците ја прелистуваат оваа тема

Во моментов има 1 корисник што ја прелистува оваа тема. (0 членови и 1 гости)

Слични нишки

  1. 6 -те најнепријатни карактеристики за игри
    Од RoboCop на форумот Општа осакатување
    Одговори: 0
    Последна објава: 27 септември 2019 година, 07:58 часот
  2. Ретро конзола за игри Dingoo A330
    By RoboCop in forum Retro Gaming
    Одговори: 1
    Последна објава: 19 октомври 2016 година, 09:44 часот
  3. Мое мислење за иднината на гејмерските конзоли
    Од RoboCop на форумот Општа осакатување
    Одговори: 0
    Последна објава: 27 јули 2016 година, 09:02 часот
  4. Одговори: 0
    Последна објава: 1 мај 2013 година, 12:15 часот
  5. Совети за игри за момче и GBA за игри
    By RoboCop in forum Nintendo and Pokémon Games
    Одговори: 0
    Последна објава: 13 октомври 2012 година, 19:39 часот

Објавување дозволи

  • Ти може објавувајте нови нишки
  • Ти може објавете одговори
  • Ти може објавете прилози
  • Ти може изменете ги вашите објави
  •  
DMCA.com Protection Status

https://apg-clan.org tested by Norton Internet Security https://apg-clan.org tested by McAfee Internet Security

Flag Counter