+ Konuya Yanıt Ver
Sonuçlar 1 ile 1 ile ilgili 1
  1. Linux'ta Oyuna Giriş 
    Gönderiler
    15
    Bu, başlangıçta artık emekli olan Casually Crackers sitesinde yayınlandı. Bu, yeni Linux kullanıcılarının Linux oyunlarına başlamasına yardımcı olacak bir kılavuzdur.

NEDEN ZORLA?

2018'in sonunda kişisel bilgisayarımı Linux'a geçirmeden önce korku ve endişeyle doluydum ve oyun söz konusu olduğunda çok fazla sorum vardı. En sevdiğim oyunları Linux'ta oynayabilecek miyim? Onları kurmak ne kadar zor olacak? Windows'ta olduğu gibi Linux'ta da çalışacaklar mı?

18 ay sonra bu soruların bazılarına kısmi cevaplar aldım.

En sevdiğim oyunları Linux'ta oynayabilecek miyim?

Piyasaya sürülen her bilgisayar oyununu oynamadan bu soruyu cevaplayamam, ancak söyleyebileceğim şu ki, Linux'ta oynayamadığım bir Windows, DOS veya başka bir oyunla henüz karşılaşmadım. Konsol ve atari oyunları için bile emülatörler mevcuttur.

Linux'ta oyun kurmak ne kadar zor olacak?

Yine, şimdiye kadar çıkmış her bilgisayar oyununu kurmaya çalışmadan bu soruya bir cevap veremem ama bu soruyu deneyimlerime dayanarak cevaplayabilirim. Windows ile 20 yılı aşkın deneyime ve belki de çeşitli enkarnasyonlarda on yıllık Linux deneyimine dayanarak, oyunları Linux'ta çalıştırmak Windows'ta olduğundan çok daha zor değil.

Ama bir fark var ve buna bir sonraki soruyu yanıtladığımda geleceğim.

Oyunlar, Windows'ta olduğu gibi Linux'ta da çalışacak mı?

Bu sorunun cevabı sizi şok edebilir. Beni şok ettiğini biliyorum. Şimdiye kadar Linux'ta çalıştırdığım her oyun, birkaç küçük veya çok küçük istisna dışında, Linux'ta Windows'ta olduğundan daha iyi çalıştı. Oynadığım bir MMO için, .NET ile geliştirilmiş bir üçüncü taraf uygulaması vardı ve çalışamadım ve heck'i oynadığım başka bir oyunda, video oynatmayla ilgili çözemediğim küçük bir sorun var. benim memnuniyetim.

Ancak iki monitörüm var ve şimdiye kadarki her oyunu çalıştırabildim, böylece oyunu bir monitörde tam ekran çalıştırabilir ve bu oyun çalışırken ikinci monitörle etkileşime geçebilir, sohbet edebilir, e-postaları kontrol edebilir, vb. Windows'ta kurulumu son derece zordu ve yapılandırması karmaşık, biraz güvenilmez bir üçüncü taraf uygulaması satın almayı içeriyordu. Linux'ta bunu anlamak her zaman kolay olmadı, ancak genellikle bir kez çözdüğümde, kolay ve güvenilir ve tutarlı bir şekilde çalışıyor.

Oyun söz konusu olduğunda Linux ve Windows arasındaki en büyük fark, temel sistemin güvenilirliği ve performansıdır. Linux'taki temel sistem, düzgün bir şekilde kurulduğunda, kaya gibi sağlamdır ve çökmez. Bazen klavyem veya masaüstü ortamım gibi bileşenler kararsız hale geldi. Sadece bir veya iki komut içeren iki basit komut dosyası yazdım ve görev çubuğuma kısayollar yerleştirdim. Bu komut dosyaları bu bileşenleri yeniden başlatıyor ve sistemimi yeniden başlatmadan saniyeler içinde devam edebiliyorum.

Tipik olarak, Linux sistemimde çalışan bir oyun aldığımda, artık bunun için endişelenmeme gerek yok. Aylarca bırakabilir ve kaldığım yerden devam edebilirim, tek sorun oyunu nasıl oynayacağıma dair kendi hafızam. Windows ile oyun oynamayı bıraktığım her an gibi görünüyordu, geri döndüğümde tekrar çalışmasını sağlamak için ona masaj yapmam veya yeniden kurmam gerekecekti.

Sistemimde fark ettiğim bir fark daha var. Windows ile aynı anda neleri çalıştırabileceğim konusunda çok net bir sınır vardı. Linux ile, performans sorunlarıyla karşılaşmadan aynı anda çalışan çok daha fazla "işe" sahip olabilirim gibi görünüyor. Linux, çoklu görevleri Windows'tan çok daha iyi idare ediyor gibi görünüyor. Sistemimde bunun büyük bir kısmının, yonga seti ve sistem sürücülerinin Linux'ta çok daha üstün olması olduğunu düşünüyorum - sadece daha kararlı olmanın ötesine geçiyor.

DISTRO DANSI

Pekala, beni ikna ettin. Linux'a bir şans vereceğim. Etrafta "dağıtım" kelimesini duydum, bu ne anlama geliyor ve benim için geçerli mi?

Her şey sırayla. Bir "dağıtım" bir sürüm, bir "tat" veya bir Linux "ekosistemi"dir ve pek çokları vardır. Sadece çok fazla değiller, aynı zamanda Linux kafaları onlar için e-yumruk kavgalarına giriyor ve hangisi daha iyi ve neden daha iyi.

Ancak, benim görüşüme göre, eğer Linux'ta yeniyseniz ve sorumlulukları olan ve bir ton boş vakti olmayan türden bir yetişkinseniz, gerçekten tek bir iyi cevap vardır ve o da "Ubuntu"dur.

Neden Ubuntu?

Çoğunlukla mevcut en popüler dağıtım olduğu için. Uzun zamandır var, Ubuntu'yu geliştiren ve sürdüren kuruluş istikrarlı ve aktif, kullanıcı ve acemi dostu olacak şekilde geliştirildi ve tipik olarak herhangi biri Linux için yazılım geliştirdiğinde, bir paket oluşturacakları ilk dağıtım şudur: Ubuntu.

KURULUM

İşte burada size biraz eğri atacağım. Ubuntu, diğer birçok dağıtımla birlikte Debian'a dayanmaktadır. Debian hepsinin büyük babası ve benim kullandığım dağıtım. Dolayısıyla vereceğim talimatlar Debian için olacak. Ancak, Ubuntu'ya ve Debian'a dayalı hemen hemen tüm diğer dağıtımlara da uygulanmaları gerekir. Debian tabanlı bir dağıtım çalıştırmıyorsanız, söylediklerim yine de geçerli olacak, ancak en azından belirli komutlardan bazıları farklı olacaktır.

Bir dağıtım kurduğunuzu ve bununla ilgili bazı temel yetkinliğe sahip olduğunuzu varsayacağım. Eğer yapmazsan, Google senin arkadaşın. Dışarıda pek çok rehber var ve bir ton bilgi var, burada tekerleği yeniden icat etmeyeceğim. Sunmak zorunda olduğum şey, Windows oyunlarının Linux üzerinde çalışmasını sağlamak için atmak isteyeceğiniz temel adımlar ve umarım her şeyi kolaylaştıracak bazı önerilerdir.

1. Adım: Çoklu Arşivi Etkinleştirin

Yapmanız gereken ilk şey, multiarch'ı etkinleştirmek. Linux, yüklediğiniz "şeyler" konusunda oldukça spesifiktir ve bu günlerde varsayılanın tamamı 64 bit'tir. Sorun, Windows oyunlarının çoğunun, özellikle eski oyunların 32 bit olmasıdır. Bu nedenle, 32 bit uygulamalar için desteği etkinleştirmeniz ve yüklemeniz gerekecektir.

Bir konsol açmanız ve aşağıdaki komutu çalıştırmanız gerekecek:

Code:
    sudo dpkg --add-architecture i386
    Ubuntu'da aşağıdaki komutu kullanmanız gerekecek:

Code:
    sudo add-apt-repository multiverse
    Bunu yaptıktan sonra paket listelerinizi güncelleyin:

Code:
    sudo apt update
    2. Adım: Şarap yükleyin

Şimdi şarap yüklemek için bu komutu çalıştırın:

Code:
    sudo apt install wine wine32 wine64 libwine libwine:i386 fonts-wine
    3. Adım: Winetricks'i kurun

Şimdi winetricks yüklemek için bu komutu çalıştırın:

Code:
    sudo apt install winetricks
    KUVVET

Şimdi web'deki çoğu sayfada okuyacağınızdan biraz farklı bir şey için. Linux'ta oyun oynamaya gelince, Steam'i kullanmayı düşünmüyorsanız bile Steam'i yüklemenizi şiddetle tavsiye ederim. Muhtemelen önerilen paketlerle birlikte yükleyebilir ve ardından oyunları çalıştırmakla ilgilenmiyorsanız yalnızca Steam'i kaldırabilirsiniz.

Birkaç yıl önce Steam'in geliştiricileri Valve, Linux'u tam olarak destekleme kararı alarak Linux oyun dünyasında devrim yarattı. Steam'i sevseniz de sevmeseniz de, hatta Valve'den hoşlansanız da hoşlanmasanız da, bir oyuncuysanız ve Linux kullanıyorsanız, Linux oyun dünyasını başka hiçbir kurum veya kuruluşun yapmadığı şekilde ilerlettiği için Valve'a şükran borçlusunuz. şarabın orijinal geliştiricileri.

Yeni bir Linux kullanıcısının karşılaşacağı en zorlu sorunlardan biri, hangi paketlerin kurulacağını bulmaya çalışmaktır. Steam'in çok iyi yaptığı bir şey, sürücüler de dahil olmak üzere Linux'ta oyun oynamanız gereken tüm paketlere sahip olduğunuzdan emin olmaktır. Steam'i kurduğunuzda, Linux'ta oynamak için ihtiyacınız olan hemen hemen her şey onunla birlikte yüklenecektir. Neyin yükleneceğini bulmaya çalışmayı çok daha kolay hale getirir.

Bunu konsoldan yapmanızı ve önerilen paketlere dikkat etmenizi ve bunları da sadece Steam için kurmanızı öneririm. Linux'a geçtiğimde beni ürküten başka bir şey de AMD donanımına sahip olmamdı, bu yüzden içinde "nvidia" veya "intel" isimleri olan hiçbir sürücüye ve pakete ihtiyacım olmadığını varsaydım. Durum böyle değil. Linux dağıtımlarındaki paket adlarındaki marka adları, kutunuz bu marka donanım içermiyorsa, bu paketlere ihtiyacınız olmadığı anlamına gelmez.

Linux, Windows değildir. Windows'a yanlış sürücüyü yüklerseniz bilgisayarınızı patlatabilirsiniz. Linux'ta bir paket kurarsanız, olabilecek en kötü şeye ihtiyacınız olmaz, asla kullanılmayacaktır. Steam'i kurarken bir paket kurmanız tavsiye ediliyorsa, adı donanım markanızla eşleşmese bile bu pakete ihtiyacınız olma ihtimali çok yüksektir.

Bunun bir örneği, bilgisayarlar için 64 bit çekirdek paketlerinin hepsinin "linux-image-xxx-x-amd64" olarak adlandırıldığı Debian'dadır. Bu paketler, AMD veya Intel işlemcileri içeren sistemler için kullanılır.

Debian'daysanız, "özgür olmayan" paket havuzlarını etkinleştirdiğinizden de emin olmanız gerekir. "/etc/sources.list" dosyanızın içeriği şöyle görünmelidir:

Code:
    deb http://deb.debian.org/debian/ bullseye main contrib non-free
    deb-src http://deb.debian.org/debian/ bullseye main contrib non-free

deb http://deb.debian.org/debian/ bullseye-updates main contrib non-free
    deb-src http://deb.debian.org/debian/ bullseye-updates main contrib non-free

Bunu sürümünüz için yapılandırmanız gerekecek ve bununla ilgili web'de birçok bilgi var. Sources.list dosyanızda herhangi bir değişiklik yaparsanız "sudo apt update" komutunu çalıştırmayı unutmayın.

Şimdi şu komutu çalıştırın:

Code:
    sudo apt install steam
    Steam için önerilen paketlere dikkat edin ve bunları da kurun.

Eğer gerçekten Steam kullanmayı planlıyorsanız, bir Steam hesabı oluşturmanız gerekecektir. Steam oyunları oynamayı planlıyorsanız, Steam'i Linux kutunuzda ilk kez çalıştırdığınızda, Steam kitaplığınızı ana dizininizdeki "Oyunlar" dizini gibi mantıklı, bulması kolay bir konuma yönlendirmenizi şiddetle tavsiye ederim. Bunu yaparsanız, oyunlarınız için modlarla ve benzeri şeylerle uğraşmayı çok daha kolay hale getirecektir.

YAKIN

Bu noktada, tüm oyunlarınızı Steam'den satın almayı ve bunları çalıştırmayı seçebilirsiniz. Bu oldukça iyi, düşük yatırım gerektiren bir seçenek. Hatta Steam'den satın almadığınız oyunları da ekleyip Steam üzerinden çalıştırabileceğinizi düşünüyorum. Tak ve çalıştır, Linux'ta alacağınız kadar yakındır.

Ancak, Linux oyunlarının gücünü gerçekten ortaya çıkarmak istiyorsanız, bir adım daha öneririm. Bu, Linux'ta oyun oynama açısından çok daha fazlasını ve aslında oyun oynamaktan çok daha fazlasını yapmanızı sağlayacaktır. Bu, bir Linux kutusunda her türlü Windows uygulamasını oldukça acısız bir şekilde çalıştırmanıza izin verecektir.

Bu, Amiga'dan Nintendo'ya, arcade'den DOS oyun ve uygulamalarına kadar her türlü oyun ve uygulamayı Linux üzerinde çalıştırma imkanı sağlayacaktır. Tüm ayrıntılara girmeyeceğim, sadece bilgilere bir bağlantı vereceğim. Yapmak istediğin Lutris'i kurmak. Bir tercihim olsaydı, tüm oyunlarımı gog.com'dan satın alır ve onları Lutris üzerinden çalıştırırdım.

Lutris'i ve kurulum talimatlarını aşağıdaki bağlantıda bulabilirsiniz:

https://lutris.net/downloads/

Sadece son bir tavsiye sözü. Debian bullseye (kararlı) kullanıyorsanız, kaynağınız olarak Debian buster deposunu değil Ubuntu ppa'yı kullanmanızı öneririm. Ubuntu ppa kullanıyorsanız, Ubuntu sürümünüzü "odak" olarak ayarlamalısınız. "/etc/apt/sources.list.d" klasörünüzdeki "lutris-team-ubuntu-xxx-xxx.list" dosyasının içeriği şöyle görünmelidir:

Code:
    deb http://ppa.launchpad.net/lutris-team/lutris/ubuntu focal main
    Not: Proton on Steam, oyunların Windows sürümlerini çalıştırmak için oldukça iyidir, ancak bazen çalışan bir tane bulmadan önce farklı Proton sürümlerini denemeniz gerekir. Half-Life'ın Windows sürümü, Proton'un daha eski bir sürümünü, bu durumda Proton 4.11'i kullanmaya zorlayana kadar son zamanlarda Steam'de benim için çalışmayı durdurdu.
    En son düzenleyen Drek; 23 Ekim 2021 NS 01:05.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Göz Atan Kullanıcılar

Şu anda bu konuyu inceleyen 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)