PDA

Погледнете ја целосната верзија: Дистрибуции на Linux Mint



RoboCop
7th April 2020, 09:25 PM
Па, повеќето од вас се свесни за Linux, како и за неговите популарни дистрибуции што Linux Mint ги користи: Debian и Ubuntu. Сепак, неодамна Canonical ги објави своите планови да отфрли 32 -битна ака i386 поддршка за Ubuntu во иднина - што предизвика негативна реакција од корисниците на Линукс кои се потпираат и зависат од библиотеките и поддршката i386. Дури и SteamCMD, како и постарите Линукс игри и сервери се потпираат на i386. Се чини дека Debian нема планови за откажување на поддршката за i386. Всушност, Debian поддржува над 8 архитектури, и покрај тоа што тие имаат неофицијална поддршка за постарите Motorola 68000 и PowerPC кои се користеа за 16-битни компјутери и дека PowerPC се наназад компатибилни со m68k, како Амига.

Но, прашањето е кое од тие две дистрибуции е точно за вас? Добро, Ubuntu е вилушкан од Debian и е попријатен за корисници, исто така доаѓа со убаво дизајнирани работни површини, но искрено не ми се допадна начинот на кој Canonical ја откажа поддршката за работната површина Unity, како и десктопот малку незгодно со иконите на фрлачот прицврстени на лево, исто така, е тешко да се затворат оние прозорец GUI -кутии што се држат погоре до лентата со задачи. Десктоп компјутерите на Гном никаде не се подобри - затоа Linux Mint создаде работна површина со цимет. И изданијата Debian и Ubuntu во Linux Mint поддржуваат цимет, како и MATE и лесната работна површина XFCE.

Linux Mint Debian Edition или LMDE има неколку придобивки, i386 наследствена поддршка, побрзи одговори, како и с still уште ги користи .deb пакетите, како и ги има истите терминални команди како apt "$ sudo apt upgrade" што не важи за Distros како CentOS или Arch Linux. Но, Debian бара поголемо знаење и искуство за Linux бидејќи не сите Linux апликации или софтвери ги имаат сите пакети од Apt Software Manager за Debian, затоа што ќе треба да додадете репо и да користите Нано за уредување на URL -то за пакетите и изворите во „/итн. /apt/sources.list ", но важно е да знаете која верзија на Debian ја користите и користите пакетите Sid Unstable .deb не се препорачуваат.

Значи, тука е едноставното прашање, кој Linux Distro е подобар?

Automatic Translations (Powered by vBulletin Enterprise Translator):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseYiddish
Translations made by vBET 4.10.1